Yayınlar

ATIK FLORESAN YÖNETİMİ

ATIK FLORESAN YÖNETİMİ

Floresan ışıklar, standart akkor ampullere göre yaklaşık %75 daha az enerji tükettikleri için enerji verimliliği sağlar ve 10 kata kadar daha uzun süre dayanır.

Aydınlatma, ortalama ev elektrik faturasının yüzde 20'sine yakındır.

Akkor ampul yerine alacağınız her ekonomik ampul ülke genelindeki elektrik tüketimini doğrudan etkileyerek enerji santrallerinin daha az çalışmasını sağlayacaktır.

Elektrik üretme süreci genellikle fosil yakıtların kullanımını gerektirdiğinden, elektrik tasarrufu santrallerde karbon ve cıva emisyonlarını azaltarak çevrenin korunmasına da yardımcı olur.

Ancak tasarruflu ampuller/kompact floresan lambalar çalışabilmeleri için az miktarda cıva buharı içerirler. Lamba kırıldığında açığa çıkan cıva çevre ve insan sağlığı açısından tehlikeli olabilir.

Tasarruflu ampullerin üretiminde neden cıva kullanılıyor?

Tasarruflu ampul olarak bildiğimiz kompakt floresan ampullerin tüplerinin içinde gaz ve beraberinde az miktarda cıva kullanılmaktadır. Bu tip lambalarda iki elektrod arasındaki elektrik akımı tarafından tetiklenen cıva moleküllerinin yaydıkları ultraviyole ışınım tüp içindeki fosfor tabakasının görünür ışık yaymasını sağlar.

Lamba Kırıldığında Ne Yapmalıyız?

  • Floresan lambanızın kırılmaması için dikkatli davranın,
  • Temizlemeye başlamadan önce ortamı havalandırın,
  • Temizlik için elektrikli süpürge kullanmayın,
  • Büyük parçalı kırıkları temizlemek için sert bir karton veya kağıt kullanın,
  • Küçük parçalar ve tozları temizlemek için koli bandı kullanın,
  • Kalan kısımları ıslak mendil veya nemli bir kağıt havlu ile temizleyin,
  • Temizlik için kullanılan malzemelerde dahil olmak üzere tüm atıkları bir plastik poşet veya kavanoza koyup ağzını kapatın ve atık toplama kutularına getirin.