Türkiye’de aydınlatma sektörünün önemli adımlar atan ve bu alanda çalışmalar gerçekleştiren Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD)’in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürüttüğü işbirliği çerçevesinde kurduğu AGİD Ticari İşletmesi ampul, armatür ve küçük ev aletleri atık yönetimini gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi (AEEE) kapsamında aydınlatma sektöründe ömrünü tamamlayan ampul ve armatürlerin yanında küçük ev aletleri atık yönetimini AGİD Ticari İşletmesi gerçekleştirecek.

Verimli ve sürdürülebilir bir toplama sisteminin kurulması, atıkların geri dönüşüm, geri kazanım ve bertaraf işlemlerinin yürütülmesi, tüketicilere yönelik bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının gerçekleştirilmesi, bakanlıklar ve STK’lar ile ilişkilerin yürütülmesi hedefleriyle; üreticilerin, AEEE yönetmeliğinden kaynaklanan yükümlülüklerinin optimum maliyet ile yerine getirilmesi için kâr gayesi gütmeyecek şekilde yapılanan AGİD Ticari İşletmesi, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi (AEEE) kapsamında aydınlatma sektöründe ömrünü tamamlayan ampul ,armatür ve küçük ev aletleri atık yönetimini gerçekleştirecek Bakanlık onaylı tek yetkili kuruluş oldu.

AGİD Ticari İşletmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 7/10/2015 tarihinde aldığı 57070256-145.04 sayılı onay ile ampul ,armatür ve küçük ev aletlerinin atık yönetimini gerçekleştirecek yetkili kuruluş olarak çalışmalar gerçekleştirecek. AGİD Ticari İşletmesi, bu kapsamda ampul , armatür ve küçük ev aletleri atıkları konusunda toplumun bilinçlendirilmesi için eğitimler düzenleyecek ve Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında ampul, armatür ve küçük ev aletleri atıklarını toplama , geri dönüşüm ve geri kazanım sağlamak için çalışmalar yapacak.

Civanın yüzde 22’si elektrik/elektronik cihazlarda

Aydınlatma sektöründe yılda 22 bin ton Elektrikli ve Elektronik Ekipmanlar piyasaya sürülüyor. Çevreye ve insan sağlığına önemli zararlar veren civanın dünya tüketiminin yüzde 22’si elektrik ve elektronik cihazlarda kullanılıyor. Yetkilendirmeyle AGİD Ticari İşletmesi, atıkların çevreye zararlarını büyük ölçüde önlemiş olacak.