Aydınlatma Sektörü 11. IstanbulLight Fuarı’nda Buluşuyor!

UBM, AGİD ve ATMK stratejik ortaklığı ile düzenlenen 11. IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi, 19-22 Eylül tarihlerinde sektörün tüm paydaşlarını İstanbul Fuar Merkezi’nde buluşturuyor.

Dünyanın öncü fuar organizatörü UBM tarafından Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) stratejik ortaklığı ile düzenlenen 11. IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi 19-22 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşiyor. Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu,  Afrika, Doğu Avrupa,  Balkanlar, BDT Ülkelerinden 8000’i aşkın sektör profesyonelini ağırlamaya hazırlanan IstanbulLight Fuarı 250’nin üzerinde firmanın en yeni ürün ve teknolojilerine ev sahipliği yapıyor.

Gelişen Türkiye’nin büyüyen Aydınlatma Pazarı, fuarın gündeminde.

Ülkemizin artan nüfusunun tetiklediği inşaat sektöründeki büyümeye bağlı olarak aydınlatma ve elektrik sektöründe önemli fırsatlar ortaya çıkıyor. Sektörde yakalanan büyüme, kamunun yenilenmeye yönelik yatırımları ve enerji verimliliği için artan farkındalıkla destekleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından duyurulan 55 maddelik Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ise, tüm sokak aydınlatmalarında enerji verimliliğinin gözetilmesi maddesiyle sektörün en önemli gündem başlıklarından birini oluşturuyor.

UBM EMEA IstanbulLight Marka Direktörü Mehmet Dükkancı, "11. IstanbulLight Fuarı paralelinde düzenlenecek, IstanbulLight Forumu kapsamında dört gün boyunca sektör için önem taşıyan birçok panel gerçekleşecek. Bu panellerde ağırlayacağımız ulusal ve uluslararası uzmanlarla aydınlatmanın akıllı şehirlerde entegrasyonu, genel aydınlatma ve binalarda enerji performansının artırılmasında aydınlatmanın önemi ve bu uygulamaların finansmanında enerji performans kontratı gibi kritik ve güncel konuları değerlendireceğiz. Sektör için çok değerli olan bu etkinliği stratejik partnerlerimiz AGİD ve ATMK ile birlikte onların katkılarıyla gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz." dedi.

Aydınlatma Tasarımı Zirvesi ve Pavilyonu’nda tasarım trendleri ve aydınlatma verimliliği ele alınacak.

İlki 2017 yılında düzenlenen IstanbulLight Aydınlatma Tasarımı Zirvesi, yurt içi ve yurt dışından saygın aydınlatma tasarımcılarını ve aydınlatma tasarım ofislerini, mimarlar, kamudan ve özel sektörden yatırımcıları, proje ofislerini, inşaat müteahhittlik şirketlerini bir araya getiriyor. Binaların, meydanların, anıtların, mekanların daha iyi, daha güzel, daha estetik, daha verimli aydınlatılması, aydınlatma tasarımının mimari projelerdeki rolü ve önemi gibi konuların aydınlatma tasarımcıları tarafından bu zirvede ele alınması ve sunumlarla ufuk açıcı bir ortam oluşturulması planlanıyor.

AGİD Başkanı Fahir Gök, "Aydınlatma sektöründeki trendler, gelişen teknoloji ve yenilenen şehirlerle birlikte değişiyor. Bu değişimin nabzını tutan ve sektördeki tüm paydaşları bir araya getiren 11. IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Forumunu stratejik ortkalarımızla birlikte düzenlemekten memnunuz." diye konuştu.

Türkiye, aydınlatma sektörü için küresel bir güce dönüşüyor.

Avrupa ülkeleri için aydınlatma alanında üretim merkezine dönüşme hedefleri bulunan yerli aydınlatma sektörü, Türkiye'nin coğrafi konumu sayesinde bölgesel bir dağıtım ve lojistik merkezine dönüşüyor. Derneğimiz, AGİD verilerine göre sektör özellikle son 10 yılda Türkiye ortalaması üzerinde büyümüş ve aydınlatma sektörünün pazar büyüklüğü 2 milyar doları aşmış bulunuyor. Sektör, yeni nesil aydınlatma teknolojileri arasında başı çeken LED pazarındaki büyüme ve bunun sektöre kattığı dinamizm ve ivme ile son yıllardaki hızlı artışını sürdürmektedir. Özellikle, 2.5 milyon sokak lambasının 2023 yılına kadara LED’e dönüşüm projesi, sektörün gelecek 5 yıl içinde çok farklı bir boyuta gelmesine katkı sağlayacak ve bu konuda ülkemiz imalatçıları ölçek ekonomisinde üretim gücüne kavuşarak global oyuncu olabileceklerdir.

ATMK Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil, " Aydınlatmada gelişen LED teknolojisi ve digitalleşme eğilimi bizim için daha verimli ve 'akıllı' bir dönemi başlatırken, küresel pazarda ülke olarak doğru konumlanmamız için sektördeki tüm tarafların birlikte işbirliği içinde hareket etmesini de gerektiriyor. Ülkemizde on yılı aşkın süredir yoğun bir şekilde sürdürülen Enerji Verimliliği çalışmalarının bu yıl Eylem Planı ile daha somut bir ivme kazanması sektörümüz için önemli olanaklar yaratmaktadır. Bu yıl yine UBM ve AGİD ile birlikte düzenleyeceğimiz IstanbulLight Fuarı'nda yaratacağımız  kamu-özel sektör-akademi katılımlı tartışma ve bilgilendirme platformlarında bu olanaklar konusunda sektörümüzü bilgilendirmeyi, yön göstermeyi amaçlıyoruz. Bu yeni gelişmelerden desteklenerek, bu yıl da heyecan ve istekle İstanbulLight organizasyonu içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." açıklamasını yaptı.

Aydınlatma sektörü, IstanbulLight’ta yeni iş birliklerine imza atacak.

IstanbulLight, katılımcılarına yeni ürün ve teknolojilerini tanıtacağı ve yeni iş birliği fırsatları yakalayacakları uluslararası bir platform sunuyor. Fuarın katılımcı profilini; Teknik Aydınlatma Armatür Üreticileri, Dekoratif Aydınlatma Armatür Üreticileri, Lamba Üreticileri, Aydınlanma Komponent Üreticileri, Aydınlatma Tasarım Ofisleri, Elektrik Malzemeleri ve Aydınlatma Kontrol Ekipman Üreticileri oluşturuyor.

Fuar katılımcıları; Kamu ve özel sektör yatırımcıları, Proje Ofisleri, Mimarlık Ofisleri, Elektrik Proje Ofisleri, Aydınlatma Tasarım Ofisleri, İnşaat Müteahhitleri, Elektrik Proje Müteahhitleri, Elektrik Toptancıları, Elektrik Perakendecileri ile buluşacak. Sektördeki gelişmeleri, yeni ürünleri, hizmetleri ve şirketleri tanımak, iş ilişkilerini geliştirmek isteyenler IstanbulLight’ta buluşuyor. Bu sene fuarın etkinlik programı da oldukça zengin; IstanbulLight Forumu, Aydınlatma Tasarımı Zirvesi, Alım Heyeti Programı ve Fotoğraf Yarışması gibi özel etkinlikler katılımcı ve ziyaretçilere etkili ve faydalı bir fuar deneyimi yaşatacak.

 

UBM hakkında

UBM, 20’den fazla ülkede 3750’nin üzerinde çalışanı ile yılda ortalama 400 etkinlik düzenleyen dünyanın en büyük etkinlik organizatörlerinden biridir. UBM bünyesinde yer alan UBM EMEA İstanbul, Avrasya ve Türkiye pazarlarının uluslararası fuarlarını 30 yıldan uzun bir süreye dayanan bilgi birikimi ve UBM’in global tecrübesiyle düzenlemektedir. UBM EMEA İstanbul’un pazara liderlik eden etkinlikleri şunlardır: Alleather İstanbul Deri Fuarı, CBME Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı, CPhI İstanbul İlaç Bileşenleri Fuarı, Expomaritt Denizcilik Sektörü̈ Fuarı, Fi İstanbul Gıda Bileşenleri Fuarı, Growtech Eurasia Sera Tarım Teknolojileri Fuarı, ISSA Interclean İstanbul Endüstriyel Temizlik Fuarı, Intertraffic İstanbul Trafik Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı, İstanbul Kids Fashion Bebek ve Çocuk Moda Fuarı, IstanbulLight Aydınlatma Fuarı, Tissue World İstanbul Temizlik Kâğıdı Endüstrisi Fuarı.

www.ubmistanbul.com