Elektrikli Aydınlatma Ekipmanları Ur-Ge projesi kapsamında, İstanbul Sanayi Odası yönetimi AGİD iş ortaklığı ile 28-31 Ocak 2024 tarihleri arasında Suudi Arabistan’a yönelik yurtdışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirildi.

AGİD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fahir Gök liderliğinde gerçekleştirilen organizasyona, projeye dahil olan 9 firmadan toplamda 14 kişi katılım sağladı.
Heyetin ilk durağı, 28 Ocak Pazar günü Riyad’da bulunan Zinco ve inşaat alanında faaliyet gösteren Sawaed firmaları oldu.

Ertesi gün, Riyad Ticaret Müşaviri Yardımcısı Sayın Burak Balkanlıoğlu’nun da katılımıyla Riyad Ticaret Odası’na bir ziyaret düzenlendi. Bu buluşmada iki ülke arasındaki son dönem ekonomik yakınlaşmalar, Suudi Arabistan pazarındaki Türk ürünlerine olan ilgi ve ülkede hayata geçirilmesi planlanan büyük ölçekli projeler hakkında bilgiler paylaşıldı. Aynı gün, Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Sayın Fatih Ulusoy makamında ağırlanarak ticari gelişmeler üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

30 Ocak 2024 Salı günü, Holiday Inn Olaya otelinde düzenlenen ikili iş görüşmeleri etkinliğine yaklaşık 40 Suudi firma katılırken, yüzden fazla görüşme gerçekleştirildi. Riyad Ticaret Müşaviri Sayın Ramazan Ersoy, etkinliği ziyaret ederek Türk şirket temsilcileriyle birebir görüşmeler yaptı.
31 Ocak 2024 Çarşamba günü heyet, Riyad’daki toptancı Meshkati’ye ziyarette bulundu ve daha sonra ikili görüşmeler sırasında iş birliği potansiyeli belirlenen firmaları ziyaret ederek ilişkilerini daha da güçlendirdi.