Enerji Verimliliği Derneği tarafından enerji kullanan her kesimde verimlilik bilinci oluşturmak amacıyla başlatılan “Verimli Buluşmalar” toplantısının ikincisi, 7 Mart 2019 tarihinde AGİD'in de katılımı ile EPİAŞ Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, ev sahipliği için EPİAŞ yönetimine teşekkür ederek Verimli Buluşmalar’ın gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dünyada enerji yatırımlarının büyüklüğünün 1 trilyon doları geçtiğini, bu rakamın 335 milyar dolarını enerji verimliliğinin oluşturduğu belirten Murat Kalsın, “Ülke olarak bu rakamdan daha çok pay almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Enerji Verimliliği Derneği olarak, Enerji Bakanlığı ve EPDK ile ‘Enerji Verimliliği Endeksi’ oluşturma çalışmalarına başladık” dedi.

Bu endeksle tüm sektörlerin verimlilikte geldiği noktanın ölçüleceğini, bu çalışmaların maliyetleri ne kadar azalttığının ve cari açığa ne kadar olumlu katkı yaptığının görülebileceğini belirten Kalsın, “Diğer yandan da sanayimizi ve diğer sektörleri verimlilik konusunda teşvik etmiş olacağız” dedi.