MEİP

MEIP – Mesleki Eğitim İş birliği Protokolü, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Millî Eğitim Bakanlığı ile imzalanan, temel amacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) mezunlarının sanayide, kendi alanlarında, nitelikli bir şekilde istihdam edilmelerini sağlamaktır.

35 MTAL ile İSO Meslek Komitesi Üyesi 105 sanayici okulların yönetimine girmek üzere eşleştirilmiştir. Sanayiciler sektörlerine uygun okulları seçmiş olup okul yönetimlerinde aktif olarak çalışmaktadır. Bu projeyle, okulların prestiji artırılarak nitelikli öğrencilerin bu okulları tercih etmeleri hedeflenmektedir. Diğer bir amaç ise nitelikli öğrenciyi okulda ve işyerinde istihdam odaklı olarak yetiştirmektir. Sonrasında, işyerlerinde beceri eğitimi/staj sürecinde istihdam odaklı yetiştirilmiş öğrencilerin kendi sektörlerinde iyi şartlarda çalışmasını sağlamak hedeflenmektedir.

AGİD olarak bu projede İSO 50. Meslek Komitesi Üyelerine yukarıda bahsi geçen amaçlar dahilinde destek vermek için çalışıyoruz. Önemli çalışmalarımızdan biri proje kapsamında derneğimizin öncülüğünde başlayan, Millî Eğitim Bakanlığımızın desteği ve elektrik-elektronik alan öğretmenlerimizin katkılarıyla hazırlanan Aydınlatma Sistemleri Sertifika Programı, Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylandı. Sertifika Programı, Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Çerçeve Öğretim Programı altında Elektrik Tesisatları ve Dağıtımı Dalı’nın altına yerini aldı.