10 Ocak’ta Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun sunumuyla başlayan ilk söyleşide; iklim, insan ve doğa arasındaki ilişkilerin yönü ve sonuçları tartışıldı. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, enerji verimliliğine neden ihtiyaç duyulduğunu en temel yollarla katılımcılara anlatarak sunumu bittikten sonra katılımcıların sorularını cevapladı.

10 Ocak’ta gerçekleştirilen ikinci oturumda Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Enerji Komisyonu üyesi Muzaffer Başaran, Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Enerji Komisyonu Üyesi Mehmet Akın, Adrian Caduff, enerji üretim tesislerinde üretim verimliği hakkında sunumlarında bilgiler vererek oturumun sonunda katılımcıların sorularını yanıtladılar.

Etkinlik 11 Ocak’ta üçüncü oturum Güneş Enerjisi Sistemleri Paneli’nde GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, Borga Karagülle ve Yalım Serdar Serhadlıoğlu’nun konuşmaları ile devam etti.  Güneş enerjisi sistemlerinin kullanımının son derece kolay, çevre dostu ve temiz enerji olmasının üzerinde durulan etkinlikte petrol, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtların neden olduğu çevresel ve ekonomik zararlara değinildi.

Öğleden sonra gerçekleşen dördüncü oturumda binalarda enerji verimliliği konusu tartışıldı. Ekinliğe katılan DAİKİN/Yüksek Makina Mühendisi Arslan Çağlayan Gürel, Makina Mühendisi Hatice Nüket Akıncı, İZODER Teknik İşlem ve Eğitim Yöneticisi Güneş Yüzügür katılımcılara önemli bilgiler verdi. Konuşmacılar enerji verimliliği ile ilgili yönetmelikleri değerlendirilerek, mevcut binalarda ve yeni binalarda yönetmeliklerin hayata geçirilmesinde izlenen yolların, uygulamaların çarpıklığını ve eksikliklerini gözler önüne serdi.

İkinci günün son oturumunda Akıllı Şehirler ve Aydınlatma başlıklı bir oturum düzenlendi. Bu oturum kapsamında FLO IT Direktörü Mehmet Demir ve aydınlatmada enerji verimliliği uygulamaları konusunda Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) Genel Sekreteri Zeynep Akkaya sunum yaptı.

Etkinliğin son günü 11 Ocak’ta sabah düzenlenen altıncı oturumda elektrik motorlarında enerji verimliliği konusu tartışıldı. Oturumun konuşmacıları Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Enerji Komisyonu Üyesi Saim Peker ve sektör firmalarından mühendisler oldu.

Son gün öğleden sonraki ilk oturumda Enerji Verimliği Uygulamalarında Endüstri 4.0 oturumu düzenlendi. Oturumun konuşmacıları Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Enerji Komisyonu ve Endüstri 4.0 Komisyonu üyelerinden oluştu.  Organizasyonun son oturumunda gerçekleşmiş tüm oturumların kısa özetleri değerlendirilerek sonuç ve öneriler sunuldu.