Türk Aydınlatma Sektörünün Uluslararası Tek Fuarı IstanbulLight’ta İhracat Atağı

 

18-21 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi; 77 Ülkeden 969’u yabancı 7.757 ziyaretçi ile 220 katılımcıyı yeni iş fırsatları için bir araya getirdi.

 

220 katılımcı firmanın yüzlerce markası ile yer aldığı Türkiye’nin tek uluslararası aydınlatma fuarı IstanbulLight, dünyanın dört bir yanından kamu ile üreticiler, yatırımcılar ve tasarımcıları bir araya getirdi. Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) stratejik ortaklığı ile Informa Markets tarafından düzenlenen Fuarı, 4 günde 77 ülkeden 969’u yabancı toplam 7 bin 757 kişi ziyaret etti. Fuarın toplam ziyaretçi oranının %24 artması ve ihracat müşterilerinin oranında %14 artış görülmesi katılımcılar açısından verimli bir fuar olmasını sağladı. 969 yabancı ziyaretçiyi ağırlayan fuarda, ziyaretçilerin en yoğun olduğu ilk 5 ülke sırası ile Fas, Cezayir, Bulgaristan, Libya ve Tunus oldu. Metrekare bazında %12 büyüme başarısı gösteren IstanbulLight, sektör dinamiklerine binaen 2 yılda bir düzenlenecek ve global aydınlatma sektörünü 13.kez, 2021 yılında aynı çatı altında buluşturacak.

   

Hedeflediğimizin üzerinde ziyaretçi sayısına ulaştık.

IstanbulLight’ın çok başarılı geçtiğini ve 2019 yılında 2 milyar dolar üretim ve 500 milyon dolar ihracat rakamlarına ulaşmayı hedefleyen aydınlatma sektörünü uluslararası pazarlarla buluşturduğunu ifade eden Informa Markets Genel Müdürü Atilla Marangozoğlu, “IstanbulLight’ta katılımcı firmalarımız ve profesyonel ziyaretçilerimizin hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çok önemli işbirliklerine imza atmalarından memnuniyet duyuyoruz. Sektörümüze yüzde 3 ila 15 oranında büyüme potansiyeli sunan kamunun enerji verimliği seferberliği kapsamında T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan üst düzey yetkilileri, aydınlatma sektörünün temsilcileri ile bir araya getirdik. Böylelikle hem kamunun hem de özel sektörün birinci elden iletişime geçerek, aydınlatma sektörünün gelişmesi için önemli adımlar atılmasını sağladık. Bu yıl 220 katılımcı ve hedeflediğimizin üzerinde 7 bin 757 ziyaretçi sayısına ulaştık. Dünyadan ve ülkemizden önemli aydınlatma tasarımcılarının konuşmacı olarak yer aldığı Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nin 3’ncüsünü düzenledik, 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi’ne ev sahipliği yaptık. Dolu dolu bir fuar geçirdik.” dedi.

2019 yılını yüzde 3’lük bir büyüme ile tamamlayacağımızı tahmin ediyoruz.

Türkiye’nin aydınlatmada dünya üretim üssü olma hedefinde ilerlediğini belirten AGİD Başkanı Fahir Gök, “Aydınlatma sektörümüzde 4 bin 750 firma bulunuyor ve 25 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. AGİD olarak 2019 yılının ilk yarısındaki gelişmeleri ve önümüzdeki beklentileri değerlendirdiğimizde 2019 yılını yüzde 3’lük bir büyüme ile tamamlayacağımızı tahmin ediyoruz. Aydınlatma sektörümüzün en önemli buluşması olan IstanbulLight, hem katılımcı hem de ziyaretçilerimiz için çok başarılı geçti. Ticari fırsatlarla birlikte sektörümüzün önünü açacak teknolojileri, nitelikli ve akıllı aydınlatma, LED teknolojileri, enerji verimliliği, katma değerli üretim gibi pek çok konuyu gündeme taşıdık” dedi.

   

“Fuar bölgenin tek uluslararası aydınlatma fuarı olma yolunda kararlı adımlarla ilerliyor”

Sektörün birlikteliğe, doğru ve çıkar yolu bulmaya en çok ihtiyacı olduğu bu dönemde, fuar ile birlikte gerçekleştirilen sektöre bilgi üreten, yol gösteren etkinliklerin önemli olduğuna vurgu yapan ATMK Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil, 1990’lı yıllardan sonra özellikle armatür üretimi alanında uluslararası boyutta iyi bir gelişim gösteren sektörün, değişimleri ve yenilikleri çok iyi takip etmek zorunda olduğunu, yaşanılan ekonomik sıkıntılar, inşaat sektörü ve kamu projelerindeki daralmalardan etkilenmeden yoluna devam edebilmesi için ihracata yönelmesinin, dış pazarlara açılımının şart olduğunu” ifade etti. Önemli miktarlarda ihracat gerçekleştiren aydınlatma armatür imalat sanayinin alt yapısı ve pazar olanakları ile yabancı sermaye yatırımları için önemli fırsatlar sunduğunu da sözlerine ekleyen Onaygil, sektörün bugünü ve geleceğinin konuşulduğu fuarın bölgenin tek uluslararası aydınlatma fuarı olma yolunda kararlı adımlarla ilerlediğini” ifade etti.

Kamu ve Özel Sektör, enerji verimliliği ortak paydasında Ticaret Sahnesi’nde buluştu.

Kamu ve Aydınlatma Sektörü, enerji verimliliği konusundaki fırsatları ve beklentilerini konuşmak üzere IstanbulLight Fuarı’nda bir araya geldi. IstanbulLight, Ticaret Sahnesi’nde düzenlenen ‘Aydınlatmada Enerji Verimliliği’ başlıklı oturumda T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve T.C. Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ‘Aydınlatma Sektörüne’ destek mesajı verildi. Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Oğuz Can, öncelikli olarak bir yol boyunca emin adımlarla yürümesi için sektörün kalite, standart ve sertifikasyon konularında bir oto kontrol oluşturmasının önemli olduğunun altını çizdi. Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Bozdemir ise “2020 denetim ve gözetim planını sektöre göre şekillendirmek istiyoruz.” dedi.

   

12. Ulusal Aydınlatma Kongresi, Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” ana temasıyla düzenlendi.

IstanbulLight ev sahipliğinde ATMK önderliğinde, AGİD ve Informa Markets’in işbirliği ile “Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” ana temasıyla 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi düzenlendi. Nitelikli Aydınlatma konusunun ‘Tasarımı’ndan, ‘Aydınlatmada Eğitim ve İnsan Kaynağı’na, ‘Dünya Standartlarında Tasarlanmış Üretim’den, ‘Aydınlatmada Satış ve Tüketici Bilinci’ne çok geniş yelpazede ele alındığı Kongre’de; alanında uzman 4’ü çağrılı olmak üzere yaklaşık 80 konuşmacı, 5 oturum, 20 sunumlu bildiri, 12 sunumlu poster bildiri, özel konulu sunum ve panel yer aldı.

Dünyaca ünlü aydınlatma tasarımcıları Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde ağırlandı.

IstanbulLight fuarı kapsamında düzenlenen 3. Aydınlatma Tasarım Zirvesi’nde İngiliz tasarımcılar Jason Bruges ve Liz West gibi dünyaca ünlü aydınlatma tasarımcıları ağırlandı. İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılan Zirve’ye; Jason Bruges Studio, Liz West Studio, ONOFF Aydınlatma, LAB.1, Arup, ZKLD Light Studio, Sevenlights, Planlux, NA Light Style, SLD Studio, Dark Source, The Lighting Institute ve Ağustos Teknoloji gibi firmalardan aydınlatma tasarımcıları ve profesyonelleri konuşmacı olarak katıldı. Etkinlikte aydınlatmada tasarımındaki son trendler, ilham verici projeler ve tasarımda yeni yaklaşımlar ele alındı.

Aydınlatma atıkları, otizmli çocukların eğitimine katkı için geri dönüştürüldü.

AGİD, Informa Markets ve Tohum Otizm Vakfı sosyal sorumluluk iş birliği ile başta aydınlatma olmak üzere elektrikli ve elektronik cihaz atıklarının geri dönüşüme sokulması amacı ile IstanbulLight Fuarı’nda atık toplama alanı oluşturuldu. Katılımcı ve ziyaretçiler, atıklarını bu alana teslim ederek toplam 637 kg atık toplanmasına katkı sağladı. Fuar katılımcıları ve ziyaretçileri gerçekleştirilen bu kampanya ile; hem çevre ve insan sağlığının korunmasına hem de otizmli çocukların eğitimlerine katkı sağlama şansı buldular.