Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle 20 Kasım 2018 Salı günü Şair Nabi Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminer, TurSEFF İş Geliştirme Müdürü Asuman Sönmez’in yaptığı genel bir TurSEFF tanıtımıyla başladı. Daha sonra kürsüye gelen ve seminerin moderatörlüğünü de yürüten Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, “Enerjide kalıcı çözüm: Enerjinin etkin kullanımı ve topluluk enerjisine dayalı %100 Yenilenebilir Enerjiye Geçiş” başlıklı bir konuşma yaparak dinleyicilere sürdürülebilir enerji konsepti ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Kamu alanında ve özellikle belediyelerde yapılabilecek potansiyel enerji verimliliği, su verimliliği, hammadde verimliliği, atık yönetimi ve yenilenebilir enerji yatırımları ve proje finansman modeli başlıklarında sunumlar yapan TurSEFF uzmanları Özlem Yakut, Dr. Mesut Avcı, Ayşegül Coşkun ve Gautham Nallavari ve Atık Yönetimi Uzmanı Adrian Caduff, bugüne kadar gerçekleştirmiş oldukları başarılı uygulamaları ve pazardaki fırsatları katılımcılarla paylaştılar.

Seminerde Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi (ŞUSKİ) Mekanik Elektrik Şube Müdürü Serkan Hastaoğlu da bir sunum yaparak bugüne dek yaptıkları enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımları ile ilgili dinleyicilere bilgiler verdi. Serkan Hastaoğlu, ŞUSKİ özelinde gerçekleştirdikleri projelerle ve elde ettikleri çarpıcı başarılarla ilgili verileri dinleyicilerle paylaştı.

Seminerin ikinci bölümünde “Binalarda Enerji Verimliliği” paneli yapıldı. Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar moderatörlüğünde yürütülen panel, AGİD Genel Sekreteri Zeynep Akkaya’nın “Aydınlatma Sistemleri” üzerine yaptığı sunumla başladı. Daha sonra sırasıyla İSKİD üyesi Arslan Çağlayan Gürel “İklimlendirme Sistemleri” üzerine ve TURKOTED Başkan Yardımcısı Emre Arıcan “Kojenerasyon Sistemleri” üzerine sunumlar yaptılar. GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan güneş enerjisi sektörü ile ilgili detaylı bilgiler verirken, günün son konuşması TuREEFF Pazarlama ve İş Geliştirme Başdanışmanı Arif Ergin tarafından yapıldı. Ergin, konuşmasında konutlar özelinde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamaları ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Program detayı için tıklayınız.